کش آمدن بی‌حوصلگی با حضور در شبکه‌های اجتماعی

اگر بخواهیم زمان خوابیدن ثابتی داشته باشیم باید زمان بیداری ثابتی هم داشته باشیم. اگر همیشه سر یک ساعت معین از خواب بیدار بشویم بعد از مدتی زمان خوابیدنمان هم ثابت خواهد شد.

از کسی می‌پرسند چطوری می‌توانی هرروز ساعت 7 از خواب بیدار شوی؟ می‌گوید چون هرشب ساعت 11 می‌خوابم. می‌پرسند چطوری ساعت 11 خوابت می‌برد؟ می‌گوید چون هرروز ساعت 7 بیدار می‌شوم.

پس وقتی نمی‌شود زمان خواب را تنظیم کرد اول باید روی زمان بیداری کار کرد.

یکی از اشتباهاتی که من دارم این است که تا کارهایم را تمام نکنم نمی‌خوابم. ولی از دیشب تصمیم گرفتم که آخرین کار فوری‌ام که تمام شد حتماً بخوابم و از سایر کارها چشم‌پوشی کنم.

این طوری شد که امروز دیگر نیاز چندانی نداشتم که در طول روز بخوابم. همیشه برای جبران خواب شبم مجبورم در طول روز بخوابم ولی امروز که نخوابیدم باعث شد که بسیاری از کارهایم را در طول روز انجام بدهم.

یکی از معضلاتی که خیلی از افراد با آن درگیر هستند مشکل کم‌خوابی است. یکی از دلایل کم‌خوابی می‌تواند این باشد که فرد در طول روز فعالیت فیزیکی کمی دارد. خود من در دورانی که دچار بی‌حوصلگی‌ بودم و به‌خاطر بی‌حوصلگی وقت زیادی را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذراندم دچار اختلال در خواب شده بودم.

ولی همین که فعالیت‌هایم را دوباره از سر گرفتم به‌حدی دچار خستگی می‌شوم که به محض رفتن توی رختخواب، خوابم می‌گیرد.

حضور در شبکه‌های اجتماعی آن هم در حالتی که یا دراز کشیده‌ایم یا روی مبل لم داده‌ایم باعث می‌شود که هیچ انرژی‌ای از ما گرفته نشود و همین باعث می‌شود که دیگر نیازی به خواب نداشته باشیم.

اتفاقاً در آن دوران بی‌حوصلگی‌ام نیاز داشتم که بیشتر بخوابم تا بتوانم کمتر حرص‌وجوش بخورم، ولی برعکس خوابم به‌شدت کاهش پیدا کرده بود.

ولی حالا که دوباره به فعالیتم برگشته‌ام نیاز به خواب بیشتری دارم و خوابم هم عمیق‌تر و بهتر شده. به قول یکی از بزرگان خوابیدن خیلی سخت است چون برای آن باید تمام روز را کار کنی.

تازه حالا که فکرش را می‌کنم به این نتیجه رسیده‌ام که شاید علت حضور زیادم در شبکه‌های اجتماعی بی‌حوصلگی‌ام نبوده، بلکه برعکس حضور زیادم باعث افزایش بی‌حوصلگی‌ام شده و در واقع آن یک دور باطل را برایم به‌وجود آورده بود.

یعنی اگر به‌محض اینکه بی‌حوصله می‌شدم حواسم جمع بود و سراغ گوشی نمی‌رفتم و در عوض فعالیت‌های بهتری را انجام می‌دادم این مسئله تا این حد کش پیدا نمی‌کرد و من زودتر موفق به غلبه بر بی‌حوصلگی می‌شدم.

3 comments On کش آمدن بی‌حوصلگی با حضور در شبکه‌های اجتماعی

Leave a reply:

Your email address will not be published.