چگونگی مدیریت کارها وقتی خودمان رییس هستیم

دیروز چون با دوستانم قرار ملاقات داشتم و بعد از برگشت به خانه هم خیلی خسته بودم دیگر نتوانستم به کارهایم برسم.

قبلاً وقتی با چنین وضعیتی روبرو می‌شدم باعث می‌شد که تحت تأثیر از دست رفتن زمان انجام کارهایم، تا چند روز به سراغ کارهایم نروم.

بعد با خودم فکر کردم به‌عنوان یک نویسنده که باید بنویسد و مطالعه داشته باشد آیا این حق را ندارم که به خودم مرخصی بدهم و مثلاً به دیدار دوستانم بروم؟

آیا من باید تمام روزهای هفته را در حال کارکردن روی پروژه‌های خواندن و نوشتنم باشم؟

بعد به این نتیجه رسیدم که به‌عنوان کسی که برای خودش کار می‌کند باید هروقت که کاری داشتم خودم به خودم مرخصی بدهم و بروم آن کار را انجام بدهم.

اگر من بتوانم حتی سه روز از هفته را طبق برنامه‌ام پیش بروم هم عالی خواهد بود و حتماً نیازی نیست که تمام روزها در حال تلاش و فعالیت باشم.

روزهایی هست که زمان بیشتری برای انجام پروژه‌هایم دارم و روزهایی هم هست که وقت کم می‌آورم و این کاملاً طبیعی است.

در این یک سالی که فعالانه در توییتر روزمره‌نویسی کرده‌ام به‌نظرم رسید که همین سبک را به یادداشت‌هایم در سایتم منتقل کنم. روزمره‌نویسی در توییتر طرفداران زیادی دارد.

البته من قصد ندارم که ریز اتفاقات زندگی‌ام را موبه‌مو اینجا شرح بدهم. فقط هر بخشی که می‌تواند در جهت رشد و پیشرفت جمعی من و مخاطبانم مؤثر باشد را در اینجا خواهم گفت.

امروز اتفاق جالبی توی خانه‌مان افتاد. مادرم خوراک لوبیا پخته بود. وقتی داشتم آن را می‌خوردم حس می‌کردم طعمش آبکی است. با وجود اینکه آب آن خیلی کم بود باز هم این حس را داشتم.

وقتی مادر گفت که چون آب لوبیا زیاد بوده آن را دور ریخته به او گفتم که باید می‌گذاشت آب تبخیر بشود نه اینکه آن را دور بریزد.

این موضوع دقیقاً مشابه وقتی است که ما نمی‌گذاریم هرچیزی روند طبیعی‌ خودش را طی کند و می‌خواهیم با دخالت خودمان همه چیز را راست‌وریس کنیم.

بیشتری مشکلاتی که دامن‌گیر بشر می‌شود ناشی از نداشتن صبر برای طی‌شدن روند طبیعی امور است.

یک ضرب‌المثلی هست که می‌گوید عجله کار شیطان است و همین عجله باعث می‌شود که انسان‌ها از روش‌های نادرست برای رسیدن به اهدافشان بهره ببرند.

همه به‌دنبال راه میانبر هستند. ولی اگر از مسیر اصلی برویم به نتایج بهتری دست پیدا خواهیم کرد.

Leave a reply:

Your email address will not be published.