اثرات مولتی تسکینگ روی مطالعه

تاکنون اثرات مخرب مولتی تسکینگ روی مغز انسان از جنبه‌های مختلفی بررسی شده است، ولی من در این مطلب به یک جنبۀ دیگر آن که در مطالعه نمود پیدا می‌کند می‌پردازم.

امروز پیجی در اینستاگرام به موضوع جالبی به اسم مولتی تسکینگ برخوردم. مولتی تسکینگ عبارتی است که در کامپیوترها کاربرد دارد که مثلاً یک کامپیوتر می‌تواند همزمان چندکار را انجام دهد، مثل همان باز بودن پنجره‌های متعدد از برنامه‌های مختلف که در نهایت منجر به کاهش سرعت کامپیوتر می‌شود.

البته در آن پیج موضوع مولتی تسکینگ را روی انسان بررسی کرده بود. یعنی اینکه یک شخص مثلاً در حال تماشای تلویزیون باشد و تلگرامش را هم چک کند و همزمان به اینستاگرام هم نگاهی بیندازد و مدام از فعالیتی به فعالیت دیگر بپرد، که در نهایت باعث آسیب‌های مخربی همچون کاهش بازدهی ذهن، کاهش آی کیو و غیره می‌شود.

داشتم روی این موضوع فکر می‌کردم که چرا ما به مولتی تسکینگ علاقه داریم؟ شاید یکی از دلایل این کار این باشد که ذهن انسان عاشق چیزهای متنوع است و وقتی در مقابل چیزهای مختلفی قرار می‌گیرد دوست دارد که با همۀ آن‌ها سروکار داشته باشد تا از داشتن یک زندگی خسته‌کننده در امان باشد.

بعد یاد مشکل این روزهای خودم افتادم که در زمان مطالعه، فقط برای سه خط تمرکز داشتم و بعد بلافاصله ذهنم به یک موضوع جالبی که برایم رخ داده بود فکر می‌کرد.

امروز متوجه شدم که من با همین مولتی تسکینگ، ذهنم را به تنوع عادت داده‌ام. ذهن من دیگر نمی‌تواند فقط به یک کار اکتفا کند و وقتی من تمام عوامل حواس‌پرتی مثل تلویزیون و موبایل را کنار می‌زنم باز هم ذهنم با فکر کردن روی موضوعات مختلف می‌خواهد این خلأ را جبران کند و برای همین نمی‌تواند بیشتر از یکی دو دقیقه روی مطالعه متمرکز بماند و مدام سرعت مطالعۀ من رو به کاهش می‌رود.

برای همین دیگر از همین امروز تصمیم گرفتم که همیشه فقط و فقط روی یک کار متمرکز بمانم. اگر در حال تماشای تلویزیون هستم فقط تلویزیون تماشا کنم.

اگر در اینستاگرام هستم بدانم که برای چه رفته‌ام، مثلاً رفته‌ام یک لایو خاصی را ببینم، رفته‌ام مطالب پیج خاصی را ببینم یا کامنت‌ها و دایرکت را چک کنم. یعنی حتی در یک برنامۀ خاص هم باید در یک لحظه فقط روی یک کار متمرکز باشم.

اگر هم برای توییت‌کردن به توییتر می‌روم فقط توییتم را بنویسم و بعد خارج بشوم. اگر برای خواندن توییت‌ها می‌روم برای خودم تعیین کنم که زمان ورود و خروجم چقدر خواهد بود.

همیشه فقط و فقط روی یک کار تمرکز کن.

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.